Nyuszik tartása

Előkészületek:

Fontos, hogy mielőtt az otthonunkba kerül a nyuszi, gondoskodjunk a megfelelő ketrecről, amely minimum 100x50 cm méretű legyen, de minél nagyobb annál megfelelőbb és kényelmesebb a kedvencünk számára. Célszerű olyan helyet választani neki, ahol biztosított a szellőzés, mivel a nyuszik nem bírják a túl meleget, valamint a huzatos helyeket sem szeretik. Ha több lehetőség is adódik az elhelyezésére, akkor lehetőleg a hálószobát kerüljük, hiszen éjjel zajonghat.

Szükség van a ketrecbe:

  • egy itatóra, legjobb a golyós önitató, mind a nyuszi, mind a gazdi szempontjából;
  • egy etető tálra, ami lehetőleg ne műanyag vagy fém legyen, inkább nehezebb, esetleg üveg/kerámia tál, hiszen a nyuszik szeretnek pakolni, a könnyű tálakat felborítják.
  • egy szénarácsra
  • egy alomtálcára.
  • Kerülhet még a ketrecbe egy kis "menedék", ahova a nyuszi be tud bújni, esetleg felmászni rá, hiszen szeretik a magaslati levegőt.

Szobatisztaság, otthon:

Miután hazavittük a nyuszit, akármennyire szeretnénk, ne hagyjuk rohangálni szabadon! Zárjuk be a ketrecbe, hogy megtanulja, hogy bármi történjen, ott biztonságban van, valamint, hogy kipihenje az utazás és a környezetváltozás okozta stresszt.
Az alomtálcába tegyünk almot, -fa vagy szalmapellet a legmegfelelőbb, hiszen ennek a legjobb a nedvszívó képessége, elnyeli a szagokat és nem ragad bele kedvencünk bundájába, nem szóródik szét a lakásban, ha kiengedjük. A szoktatási időszakban a tiszta alomba tegyünk egy picit a pisis alomból, így könnyen megtanulja használni a wc-t. Habár már alomra szoktatva kapod kézhez a kis kedvencedet, de ahhoz, hogy az új helyén is szobatiszta legyen, fontos ezeket a lépéseket betartani.
Amikor már biztonsággal használja a wc-t, a használt almot már nélkülözhetjük az alom cserélésekor. A használt almot érdemes 3-4 naponta lecserélni. A szobatisztaság kialakítása szempontjából egyszerre maximum fél órát legyen kint a ketrecből, majd tegyük vissza, s amíg el nem végzi a dolgát, hagyjuk a helyén. Ha magától visszamegy a wc-re, már kialakulóban van a szobatisztaság, azonban ez az időszak minden nyuszinál más és más, lehet egy hónap, de akár fél év is.. de legyünk türelmesek.

Amikor először akarjuk kiengedni, semmiképp se vegyük ki a ketrecből, várjuk meg, amíg egyedül hagyja el a ketrecet, szeretnek felfedezni, így nagyobb biztonságba érzik majd magukat a ketrecen kívüli környezetükben is.
Fontos arra is figyelni, hogyan fogjuk meg a kisállatot, minden esetben először fogjuk meg a melle alatt és nyúljunk a feneke alá, így nem fog megijedni és veszélyben érezni magát.
Területvédő ösztönük miatt előfordul, hogy a nyuszik harapnak, valamint a nem megfelelő bánásmód esetén védekezni fognak, karmolhatnak és rugdoshatnak.

Étkezés, egészség:

A jól etetett nyuszi általában egészséges.
Döntsük el, hogy a későbbiekben reggel vagy este kap majd enni. Kölyökkorban 2 részre bontva kaphatja az ételt, később a napi étkezés egy alkalom legyen. Fontos és alapvető, hogy széna, esetleg lucerna mindig legyen a kedvencünk előtt, hiszen a széna teszi ki a nyuszik étkezésének 80%-át.
Valamint figyeljünk arra is, hogy friss víz mindig legyen a kedvencünk előtt.
Másik tápláléka a megfelelő minőségű táp, melyet odafigyeléssel adjunk neki, egy nap maximum 3 evőkanál táp elegendő. Ne hizlaljuk el, a kövér nyúl rövid életű!
Kerüljük a boltokban kapható édes, mézes rágcsálórudakat, dropszokat a magas cukortartalmuk miatt, valamint a tej, kakaó és keményítő tartalmú ételeket, mint például a burgonya, melyet tilos a nyusziknak adni!!!!
A zöldség- és gyümölcsféléket fokozatosan kell beépíteni az étrendbe, 3 hónapos kortól. Egyfajta zöldséget, gyümölcsöt egy hétig próbáljunk ki, ha hasmenést okoz, azonnal álljunk le vele. Itt is fontos figyelni az adagokra, egyszerre kevés, maximum fél-egy maroknyit kapjon belőlük, ami nem fogy el, azt vegyük el tőle!
Adható zöldségek és gyümölcsök: sárgarépa, zeller, saláták, retek levele, sütőtök, paprikafélék, petrezselyem, spenót, spárga, kis mennyiségben uborka, paradicsom, brokkoli;
alma, körte, málna és levele, eper és levele, sárgadinnye, őszibarack, ananász stb.
(ha a felsoroltak között nem szerepel, amit szeretnél adni neki, nézz utána vagy keress bátran, mielőtt megkapja azt a nyuszi).

A kisnyuszik karma igen hegyes, de nem elég hosszú ahhoz, hogy levágjuk azokat. Az első karomvágásra kb. fél évesen kerüljön sor, utána 3-4 havonta lesz rá igény. Ha tapasztalatlan vagy ez ügyben, keress fel egy állatorvost vagy kérd a segítségem, hiszen, ha túl rövidre vágod a karmokat, belevághatsz egy vérágba, amellyel fájdalmat okozhatsz neki.

Az egészségük érdekében kötelező egy kombinált oltás minden tavasszal a nyuszinak, amely megvédi a két halálos betegségétől, a Myxomatosistól és az RHD-tól (vérzéses tüdőbetegség).
A megfelelő kondíció megőrzéséhez szükség van hasznos vitaminokra és probiotikumokra is. Ezeket állatpatikákban, állatkereskedésekben be tudod szerezni.

  • Jolovit/Amivit- hatékony vitamin és aminosav utánpótlás
  • Bio-Lapis- hasmenés és kiszáradás veszély ellen
  • Fibreplex paszta- bélleállás esetén
  • SH-Rodemectin- atkák és belső élősködők elleni védelem
  • Gastroferm nyulaknak- bakteriális megbetegedések megelőzéséhez, hasmenéses betegségek kiküszöböléséhez, egészségi állapot fenntartásához

Ha bármi különöset tapasztalsz, betegségre utaló tüneteket észlelsz kedvenceden, azonnal fordulj állatorvoshoz!

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el